pudel

Imię dla pudla – jakie wybrać?

Pudel Zygmunta Starego miał na imię Bielik. To imię dla pudla od razu kojarzy mi się z dużym pudlem królewskim o białym umaszczeniu. Oprócz pudla dużego, mamy jeszcze pudla średniego, miniaturowego i najmniejszego toya. Każdy z nich występuje w 5 rodzajach umaszczenia: biały, czarny, brązowy, srebrny i morelowy. Niezależnie od wielkości i koloru, wybór imienia dla pudla to jedno z pierwszych zadań dla jego opiekuna. Warto, aby imię dla psa było praktyczne i pasowało do wyglądu albo charakteru pupila. Mój toy miałby na imię Mefisto. Bo imię dla psa zobowiązuje ;).

Poznaj 3 wskazówki jak wybrać imię dla pudla:

  1. Krótkie, jedno lub dwu-sylabowe. Pies szybciej nauczy się reagować na swoje imię jeśli jest ono krótkie. Krótkie imię łatwiej psu zapamiętać. Pudle to psy bardzo inteligentne i w lot nauczą się je rozpoznawać.
  2. Dźwięczne. Imię dla pudla z literką dźwięczną jak „R”, „M”, „DŻ” są łatwiejsze do usłyszenia (np. Mefi, Dżelka).
  3. Z Samogłoską.  „A” – na końcu imienia dla suczek, „O”, „I” dla samców sprawi, że unikniemy pytań „A to dziewczynka czy chłopiec”? Bo po fryzurze, szczególnie u pudli, płeć ciężko rozróżnić.

Nie popełniaj tych 3 błędów przy wyborze psiego imienia:

  1. Unikaj imion, które brzmią podobnie do „komend”, bo Twój pudel może się pomylić np. „Noda” z komendą „Noga”.
  2. Nie wybieraj imienia, które może kojarzyć się negatywnie lub być obraźliwe, przecież to Twój przyjaciel.
  3. Jeśli w domu są dwa pudle ( a pudle są jak chipsy – na jednym się nie kończy…) – wybieraj imiona, które będą różniły się brzmieniem. Bolek i Lolek przy przywołaniu mogą się mylić.

Klasyczne czy egzotyczne imię dla pudla?

Jeśli Twój pudel pochodzi z hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) to posiada swoje rodowodowe imię, które często brzmi egzotycznie np. Dzholi Star Penelope, Uskomattoman Huria Hulda ( imiona oryginalne z hodowli pudli średnich Flaffy Crew FCI). Ale te imiona obowiązują tylko na wystawach. Ty wybierasz dla psa takie imię, które Ci się podoba i nawiązujesz do swoich pasji (np. Mozart, Nutka), ulubionych książek, filmów, słodyczy… .

Obudź kreatywność i wyobraźnię przy wyborze imienia, a potem już tylko powtarzaj i przyzwyczaj do niego swojego psa.

I pochwal się, jak ma na imię Twój pudel? Ja ostatnio spotkałam na spacerze „Pudliszka”.