samochód

Ile będzie kosztować OC?

Właściciele samochodów na pewno nie mają ostatnio łatwego życia. Chodzi nie tylko o wzrost „pozamotoryzacyjnych” wydatków spowodowany wysoką inflacją. Warto również pamiętać o cenach paliwa, które od pewnego czasu ponownie wzrastają. Zakup obowiązkowej rocznej polisy też jest dla właścicieli aut sporym wydatkiem. Dlatego sierpniowe informacje Ubea.pl o szybkim wzroście średniej składki OC mogły być niepokojące – również dla osób, które dopiero za kilka miesięcy muszą wykupić ochronę na kolejny rok. Sprawdzamy, czy we wrześniu 2022 r. średnia składka OC znów biła rekordy.

Poziom barometru cenowego z września 2022 r. = spadek o 0,8% względem sierpnia 2022 r. oraz spadek o 0,5% w stosunku do września 2021 r.

Wynik z września opiera się na faktycznych kalkulacjach

Sposób obliczenia średniej składki OC z września 2022 r. zapewnia porównywalność wyniku względem sierpnia oraz znacznie wcześniejszych okresów. Podobnie jak co miesiąc, eksperci porównywarki Ubea.pl wzięli pod uwagę średnią składkę OC, która uwzględnia również mniej atrakcyjne dla kierowców propozycje ubezpieczycieli. Takie podejście do analizy skutkuje dość wysokim poziomem wyliczanej średniej składki OC i jednocześnie zapewnia lepszy obraz ogólnej sytuacji rynkowej. „Tak samo jak w poprzednich miesiącach, przeciętna wrześniowa cena OC bazuje na ponad 100 000 kalkulacji składek wykonanych przez internautów na stronie naszej porównywarki” – wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wrześniowa zmiana to raczej przerwa w podwyżkach …

Opisywany powyżej sposób przeprowadzenia obliczeń w przypadku września 2022 r. skutkował wynikiem na poziomie 1291 zł. Taki wynik sygnalizuje spadek średniego kosztu OC o około 1% względem poprzedniego miesiąca. Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet po ostatniej obniżce, przeciętna wrześniowa składka OC jest o około 5% większa od majowego minimum. Na poniższym wykresie widzimy również, że w lipcu br. nastąpił jednomiesięczny spadek średniej ceny OC. „Wrześniowa zmiana może mieć podobny, jedynie krótkotrwały charakter. Następne miesiące oczywiście zweryfikują nasze przypuszczenia” – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Za powyższą hipotezą przemawia fakt, że wrześniowy spadek był związany głównie z obniżką średniej składki OC oferowanej przez jedną z „droższych” firm. Ponadto, od niedawna znamy już półroczne wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń. Wskazują one, że zysk techniczny ze sprzedaży obowiązkowego OC za styczeń – czerwiec 2022 r. spadł około dwukrotnie (względem pierwszej połowy minionego roku). Mowa o zmianie z 0,48 mld zł do 0,23 mld zł. Jeżeli ubezpieczyciele nie chcą zakończyć roku jeszcze większym spadkiem zysku, to muszą w IV kw. skorygować swoje cenniki. „Zastępca przewodniczącego KNF ostrzegł, że brak bieżących działań korygujących wysokość składek spowoduje później konieczność ich skokowego podniesienia” – podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacja prasowa